Osoba zmęczona po pracy

Też byłem jedną z tych osób. Piorunem przeszedłem rekrutację w firmie, witamy na pokładzie i… zonk. Parę miesięcy później pojawiły się silne bóle kręgosłupa, nadgarstków, senność, a na dobicie doszedł syndrom leniwego jelita. Niedostosowanie stanowiska pracownika to nie tylko problemy zdrowotne, to również spadek wydajności pracy. W jaki sposób przygotować stanowisko pracy w biurze, aby jednocześnie zwiększyć komfort i ergonomię, poprawić stan zdrowia osoby pracującej oraz zwiększyć jej wydajność? Z pomocą przychodzą biurka z regulacją wysokości.

Chcesz żyć dłużej? Zainwestuj w biurko do pracy na stojąco. Oto skutki pracy na siedząco

Siedzimy w pracy, w domu, w samochodzie, jedząc posiłek, na spotkaniach biznesowych i towarzyskich, w przychodni, komunikacji miejskiej itd.

Z badań opublikowanych w 2012 roku przez “International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity” wynika, że siedzimy 9 godz. dziennie, z czego ponad 5 godz. przy biurku.

Problemem nie jest samo siedzenie, ale długotrwały bezruch. Prowadzi to do groźnych chorób oraz… skrócenia życia.

Wielu specjalistów i lekarzy utożsamia siedzenie z rakiem. Uczeni z Uniwersytetu w Queensland dowodzą, że każda godzina siedzenia skraca życie o 22 minuty. Zbyt długie przebywanie w bezruchu zwiększa ryzyko zgonu o 40%.

Atak serca poprzez zbyt długą pracę w pozycji siedzącej

Jakie są jeszcze skutki pracy na siedząco? To przede wszystkim otyłość, przyczynianie się do powstawania raka, cukrzycy oraz chorób serca.

Spójrz na poniższą grafikę. Tak wyglądają obciążenia na kręgosłup w zależności od przyjętej pozycji. Siedząc, doprowadzasz do przeciążenia mięśni, więzadeł, stawów i dysków kręgosłupa.

Wykres przedstawiający obciążenia kręgosłupa w zależności od przyjętej pozycji

Praca siedząca to również wpadanie w monotonię, spadek koncentracji, energii, senność, złe samopoczucie i zwiększenie poziomu zmęczenia psychicznego. Powoduje to spadek efektywności i wydajności pracy.

Problem jest o tyle większy, że coraz więcej badań wskazuje, iż aktywność poza godzinami pracy nie zniweluje szkód wywołanych siedzącym trybem pracy.

Większa liczba obowiązków powoduje, że pracownicy nie korzystają z ustawowo przysługujących 5-minutowych przerw po każdej godzinie pracy. Jedyny sposób, aby się ratować, to wstać od biurka.

Zmiana pozycji dzięki biurkom z regulacją wysokości

 

Czym jest biurko regulowane?

Biurko z regulacją wysokości to nowoczesne biurko łączące doskonałą stylistykę i korzyści ergonomiczne w miejscu pracy.

Dostępne w niezliczonych kształtach, tworzone z różnych materiałów znacząco poprawiają jakość pracy.

Biurko regulowane posiada designerski stelaż (kolumny), który ma siłownik teleskopowy. Przy pomocy korbki lub silnika elektrycznego siłownik wysuwa się i zmienia wysokość położenia blatu do pracy na stojąco.

Dzięki szerokiemu zakresowi regulacji biurka dopasują się do każdego wzrostu. Korzystając z naszego stelaża do biurka do pracy na stojąco, masz możliwość indywidualnego dostosowania szerokości biurka, nawet do 180 cm. Pozwoli to na montaż blatu o rozmiarach 200 x 80 cm.

Przykład działania biurka z elektryczną regulacją wysokości

 

Biurko z elektryczną regulacją wysokości to najprostszy sposób na wzrost wydajności pracy do 30%!

Doktor Max Vercruyssen z Uniwersytetu w Południowej Kalifornii w swoich badaniach udowodnił, że pozycja stojąca zwiększa poziom koncentracji, myślenia, polepsza samopoczucie i niweluje poziom zmęczenia psychicznego.

Naukowiec przebadał sto osób, które wykonywały zadania na komputerze – najpierw stojąc, później siedząc. Badanie wykazało, że osoby pracujące na stojąco, wykonały od 5 do 30% lepiej i szybciej swoje zadania.

Zjawisko to porównał do walki i ucieczki. W obliczu zagrożenia człowiek zrywa się na nogi, aby walczyć lub się oddalić. Na siedząco nie można tego zrobić. Doktor Vercruyssen przypuszcza, że praca na stojąco powoduje większą koncentrację oraz wprawia mózg i ciało do gotowości do działania.

Co jeszcze sprawia, że praca na stojąco jest wydajniejsza?

Pracownik jest otwarty na współpracę, staje się pewniejszy siebie.

Organizm otrzymuje sygnał do aktywności: zwiększenia poziomu energii, kreatywności, pobudzenia mózgu, dzięki czemu w głowie pojawiają się nowe i lepsze pomysły.

Większy poziom energii i koncentracji sprawia, że łatwiej skupiasz się na zadaniu, które chcesz wykonać szybciej. Kiedy stoisz, nic Cię nie ogranicza.

Praca za stojącym biurkiem pobudza do działania 20% więcej mięśni. Stojąc przez 2,5 godz. w ciągu dnia pracy, spalasz 350 kalorii. Zmiana pozycji aktywizuje pompę mięśniową, która pomaga utrzymać prawidłowe krążenie w całym ciele. Wpływa to na lepsze samopoczucie, mniejsze znużenie i zmęczenie.

Korzystanie z biurka do pracy na stojąco powoduje, że znika problem senności.

Biurko z regulacją wysokości poprawia stan zdrowia, a zdrowie wpływa na wydajność pracy.

Według danych z 2012 roku opublikowanych przez National Health Service wynika, że gospodarka Wielkiej Brytanii straciła 7,6 miliona dni roboczych w latach 2010-2011 z powodu absencji związanej z bólami pleców oraz innymi zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego.

Stosowanie biurka z elektryczną regulacją wysokości zmniejsza liczbę roszczeń dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Zdrowy zadowolony pracownik

 

Jak efektywnie korzystać z biurka z regulacją wysokości?

Warto zwrócić uwagę, że należy uważać, aby nie zastąpić długotrwałego siedzenia długotrwałym staniem.

Pamiętaj, że długotrwałe stanie jest męczące i nie zapewnia różnorodności ruchu.

Zaleca się, aby wstać na 15 minut na każdą godzinę pracy. Aby przyzwyczaić organizm można zacząć od krótszych zmian pozycji, ale pamiętaj, aby stać w sumie przez 2 godziny w ciągu 8-godzinnego dnia pracy.

Biurka stojące

 

Podsumowanie

Jak zwiększyć wydajność pracy o 30%? Najprostszym sposobem jest zakup biurka z regulowaną wysokością.

Dlaczego regulowane biurko zwiększa wydajność? Ponieważ niweluje problemy związane z siedzącym trybem pracy, m.in. ból kręgosłupa, przeciążenie mięśni, więzadeł, stawów i dysków kręgosłupa, senność, zmęczenie, poczucie wycieńczenia psychicznego.

Zniwelowanie skutków spowodowanych z siedzącym trybem pracy powodują wzrost wydajności, łatwiejsze wykonywanie zadań, lepsze samopoczucie i chęci do pracy.

Inwestycja w biurko do pracy na stojąco to inwestycja w zdrowie pracownika. Inwestycja w zdrowie to zyskanie usatysfakcjonowanego i zmotywowanego pracownika.

Czy muszę korzystać z biurek z elektryczną regulacją wysokości? Nie. Jednak, czy chcesz być bardziej efektywny w swojej pracy?

Bartosz Hybza